19.1.2013 - TJ FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM A - TJ NOVÝ JIČÍN A

NEDOBYTÝ FRENŠTÁTSKÝ MRAZÁK

TJ FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM A - TJ NOVÝ JIČÍN A 12 : 4

Při pohledu na statistiky domácích utkání borců z Frenštátu bylo asi předem jasné, že nám tady pšenka nepokvete. Frenštát prostě doma umí (na rozdíl od nás) a jeho borci využívají domácího prostředí způsobem, o kterém se nám může jen zdát. Ale přesto jsme to 19. ledna 2013 jeli zkusit – co kdyby...

Domácí se na nás připravili svérázným způsobem – utkání začalo při teplotě 8 oC.

Jako první se ujal ledových koulí Radek Škarka a na zvonivém asfaltu začal naprosto impozantně: 168 do plných!  Naprosto koncentrovaně a uvolněně pak pokračoval a ukázal ostatním, kudy vede cesta k bodům. Jeho konečných 451 na tabuli vůbec nevypadalo špatně.

Sice ztuhlý, ale s vidinou padajících sedmiček chtěl v parádní Radkově jízdě pokračovat Jiří Madecký, ale tomu kupodivu padaly opakovaně pouze pětky. A když začal dorážet kuželky až čtyřmi hody, výsledkem bylo zmrzlých 368, rozčarování a srovnání stavu na 2 : 2.

Ještě hůř dopadl Libor Jurečka, který sice už hrál při teplotě 10 oC, ale zase nemohl udržet v ruce kouli. A tak soustavně netrefoval první kuželku, a když už ji trefil, stejně mu nic slušného nespadlo. 7 chyb v závěru první půle pak vedlo k logickému střídání Jánem Pelikánem. Ten se své šance chopil se vší vervou – první hod – 1, druhý hod – 2 shozené kuželky. Nakonec ale Honza zabral a hrou do plných dokonce stáhnul náskok soupeře o 1 kuželku. Jeho konečných 182 sice bylo lepší než Liborových 177, ale na body to nemohlo stačit: 4 : 2.

Situaci se jal zachraňovat major minulého kola, Jan Pospěch. Ten však názorně předvedl, že každá hra může být diametrálně odlišná. První půli začal ještě hůře než Libor (proč jsme vlastně nepočkali se střídáním?), aby jej na závěr hry přehodil o 1 kuželku a těsně tak unikl titulu Čulibrk. Utkání si Honza zřejmě prohrál sám – 123 do plných a 43 do dorážky je málo i na začátečníka a chyba při hodu do plných je naprosto k neuvěření.  O to větší škoda, že soupeř zahrál taky pod své možnosti – 379 by ani na naší úrovni nemělo brát body. Stav utkání 6 : 2 a 19 kuželek ztráta na soupeře.

Bojovník Michal Pavič neměl před sebou jiný úkol, než porazit svého soupeře o 100 (nebo alespoň jako Radek), protože na závěr sestavy byl nominovaný ke svému druhému soutěžnímu utkání Radek Chovanec, který měl nastoupit proti domácí jedničce.  Michal se svého úkolu zhostil pouze částečně – stejně jako ostatním spoluhráčům mu to nepadalo, čehož výsledkem bylo pouhých 264 do plných a ani jeho standardní dorážka družstvu moc nepomohla. Sice získal očekávané 2 body, ale na kuželky pořád vedl soupeř.

V poslední sérii už jsme odevzdaně čekali na souboj Davida s Goliášem. Radek Chovanec se dlouho snažil skrýt své přednosti, v první půli zahrál nejmenší nához dráhy – pouhých 172 kuželek a nic víc jsme ani nečekali. O to větší překvapení čekalo po změně drah. Radek se rozehrál k famóznímu výkonu a se 157 kuželkami do plných stanovil třetí nához dne. Jeho konečných 210 bylo velmi milým překvapením, i když body to nepřineslo, protože soupeř si svou hru pohlídal a s náhozem 440 se prakticky nedal porazit.

A tak se stalo, že po dvou jarních kolech máme pouze 1 bod, což nevěští pro vývoj v tabulce nic dobrého. Porážka nám může mrzet o to víc, že domácí až na jednoho zahráli svá slabší utkání a my toho nedokázali využít. Jak lakonicky poznamenal Radek Škarka v průběhu třetí hry: „To jsem se dneska snažil zbytečně.“ Škoda, Radku, že jsi nám neprozradil tajemství svého úspěchu...

Nezbývá, než se během přestávky vyhrazené pro okresní přebor, trochu dát dohromady (hlavně psychicky) a něco málo potrénovat, abychom si spravili chuť při dalším domácím zápase s Porubou.